BADANIE EEG

Badanie EEG

Co to jest Badanie EEG??

Badanie EEG to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu za pomocą elektroencefalografu. Badanie EEG jest badaniem czynności mózgu, które przeprowadza się za pomocą aparatu nazywanego Elektroencefalografem. Aparat ten zapisuje zmiany elektryczne, które powstają w milionach komórek nerwowych mózgu. Taki zapis wskazuje przyczynę dolegliwości. Badanie nie jest bolesne, nie jest szkodliwe, bowiem w czasie badania zapisuje się wyłącznie czynność mózgu podobnie jak w czasie EKG zapisuje się czynność serca.

Badanie EEG jest zazwyczaj wstępem do treningu EEG Biofeedback lub MindFitness, ale może być również i często jest wykonywane niezależnie.

Badanie EEG – Opis

Badanie EEG, wykonywane przy pomocy komputera, prowadzi technik EEG lub lekarza, opisu badania dokonuje lekarz. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej lub siedzącej. Na głowie umieszcza się 19 elektrod (8 na każdą półkulę, trzy w linii pośrodkowej) należących do systemu 10-20, zalecanego przez Międzynarodową Federację Neurofizjologii Klinicznej IFCN

Wykonujący badanie odtłuszcza się skórę głowy w miejscach wyznaczonych do zamocowania elektrod. W celu poprawienia przewodnictwa elektrycznego powierzchnię elektrod pokrywa się specjalnym żelem lub pastą przewodzącą. W czasie badania Pacjent powinien być zrelaksowany i pozostawać w bezruchu, ponieważ wszelki ruch może spowodować nieprawidłowości zapisu.

W trakcie badania EEG stosowane są metody wpływające na aktywność elektryczną mózgu:

  • próba otwierania i zamykania oczu,
  • 3 – 4 minutowa hiperwentylacja (30-40 głębokich oddechów na minutę),
  • fotostymulacja – działanie błysków świetlnych o różnej częstotliwości (w tym czasie pacjent ma zamknięte oczy),

Elektrody połączone są kablami ze wzmacniaczem i urządzeniem nagrywającym. Urządzenie nagrywające przetwarza impulsy elektryczne na serię linii falistych, które są następnie drukowane na papierze. Wynik badania jest w formie opisu sporządzonego przez lekarza i dołączonego do niego wykresu (zapisu czynności elektrycznej mózgu).

Badanie EEG – Czas

Badanie trwa kilkadziesiąt minut.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA EEG

Przed badaniem EEG nie ma bezwzględnej konieczności wykonania innych badań.
Na badanie Pacjent powinien przyjść wypoczęty i wyspany.
Przed badaniem należy zjeść lekki posiłek, aby nie występowały spadki poziomu cukru we krwi.
U dzieci niewspółpracujących z osobą wykonującą badanie (w wieku 3-5 lat, z upośledzeniem, z nadpobudliwością) EEG wykonuje się w śnie. (Noworodki i niemowlęta powinny być nakarmione dopiero w pracowni, po nałożeniu na głowę czepka. Dziecko po zjedzeniu zwykle zasypia, a zapis senności jest potrzeby do oceny).
W ciągu 24 godzin przed badaniem nie należy przyjmować leków pobudzających lub hamujących ośrodkowy układ nerwowy, oraz spożywać napojów alkoholowych i zawierających kofeinę.
Przed badaniem należy umyć włosy. Nie wolno stosować lakierów do włosów, żeli i kremów do układania fryzury.
Przed badaniem technik będzie zadawał ważne dla jego przebiegu pytania , na które, należy odpowiedzieć wyczerpująco.
Nigdy nie należy odstawiać leków zapisanych przez lekarza przed badaniem EEG!